?> ?>

Aktualności Satori

Zmiany skórne: modzele, odciski, rozpadliny

O ZABIEGU

Odciski to dość często pojawiający się problem. Niemal każda osoba miała z nimi do czynienia. Najczęściej powstają na skutek tarcia i trwałego ucisku. Wiele osób je bagatelizuje, przy czym tego typu podejście może prowadzić do bólu, wywoływać dyskomfort, a z czasem i stan zapalny. Wizyta u specjalisty oraz usuwanie odcisków wydaje się być wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem.

Odcisk potocznie zwany też nagniotkiem, jest skupiskiem martwych, zrogowaciałych komórek naskórka o żółtawym odcieniu. Główne miejsca występowania odcisków to przestrzeń pomiędzy palcami, śródstopie, okolice wału paznokciowego, a także miejsca pod płytką paznokcia. Pojawiające się wybrzuszenie, przybiera formę stożkowatego rdzenia, który z upływem czasu zagłębia się w skórę wywołując ból.  Może on być silny, piekący i sprawiać spore trudności przy chodzeniu.

Usuwanie odcisków polega na ich wycięciu przy użyciu skalpela, podolog może także użyć dłuta lub frezu w celu ich usunięcia. Nasz gabinet RevitaMed, mieszczący się w mieście Szczecin skupia wyłącznie najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Zapewniamy profesjonalną pomoc oraz szerokie zaplecze medyczne. Wykorzystujemy wyłącznie najnowsze rozwiązania, a do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie.

Modzele natomiast, to nadmiernie zrogowaciałe obszary komórek skóry zlokalizowane w punktach stresu (ucisku), najczęściej w obrębie śródstopia. Stanowią reakcję obronną komórek skóry na opadanie główek kości śródstopia (płaskostopie poprzeczne). Często usuwane chirurgicznie (wycięcie) lub dermatologicznie (krioterapia), co nie tylko nie eliminuje problemu, ale skutkuje powstaniem bolesnej blizny i wielotygodniowym gojeniem.

PAMIĘTAJ…

Jeśli zauważysz zmianę na stopie sprawiającą ból podczas chodzenia nie zwlekaj! Zgłoś się do podologa. Niezmiernie ważna jest ocena skóry i prawidłowa diagnoza. Specjalistyczne usuwanie pęknięć na piętach, modzeli i odcisków jest w wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem. Wymaga to jednak uprzedniej konsultacji. Podolog potrafi rozpoznać czy ma do czynienia z odciskiem czy brodawką wirusową, co jest wielokrotnie mylone przez ludzi, którzy na własną rękę i domowymi sposobami próbują pozbyć się problemu. Niestety nie tędy droga. Stosowanie różnego rodzaju plastrów, płynów lub maści na odciski niejednokrotnie powoduje powiększenie lub  rozsiewanie brodawek, a nie usuwanie odcisków.

Co jest przyczyną powstawania hiperkeratoz, w tym odcisków i jak im zapobiegać?

  • ciasne, niewłaściwe obuwie
  • deformacje kostne
  • zaburzenia biomechaniki stopy
  • zapobiegaj: ortezami, dopasowanym obuwiem i regularną pielęgnacją stóp

JEŚLI JUŻ SIĘ POJAWIŁY…

Jeżeli zmiany hiperkeratotyczne, w tym uporczywy odcisk są na tyle duże i uporczywe, że ciężko z nimi funkcjonować to mogą takie zmiany zostać zakwalifikowane do usunięcia. Wówczas wskazanym jest udać się do właściwego specjalisty. Takiego znajdziecie w mieście Szczecin, gdzie funkcjonuje nasz gabinet. Usuwanie odcisków w RevitaMed odbywa się bezboleśnie dłutem podologicznym, skalpelem lub odpowiednio dobranym frezem oraz stosując specjalne opatrunki odciążające. Właściwie przeprowadzony zabieg ogranicza powtórne powstawanie odcisków i pozwala cieszyć się zdrowymi stopami.

Odciski najczęściej powstają na skutek tarcia i trwałego ucisku. Odcisk jest skupiskiem martwych, zrogowaciałych komórek naskórka. Główne miejsca występowania odcisków to przestrzeń pomiędzy palcami, śródstopie, okolice wału paznokciowego, a także miejsca pod płytką paznokcia. Mogą sprawiać silny, piekący ból nasilający się podczas chodzenia. Usuwanie odcisków polega na ich wycięciu przy użyciu skalpela, podolog może także użyć dłuta lub frezu w celu ich usunięcia.

 

Zalecenia po zabiegu usuwania modzeli:

  • Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tyg.
  • Stosowanie kremu nawilżającego i regenerującego 2x dziennie.
  • Wizyta u fizjoterapeuty – badanie stóp i indywidualne wkładki ortopedyczne.
  • Nie stosowanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Zalecenia po zabiegu usuwania odcisków:

  • W zależności od miejsca występowania odpowiednie odciążenie, preparaty regeneracyjne.
  • W przypadku zaburzeń biomechanicznych – badanie stóp u fizjoterapeuty i wkładki indywidualne.
  • Zmiana obuwia – nie noszenie wąskiego obuwia (np: baleriny) oraz na obcasie.
czytaj dalej >>>

Tamponada/opatrunek z preparatem

TAMPONADA

Dyskomfort podczas chodzenia i ból w okolicach palców stóp, doskwierający nawet podczas odpoczynku mogą być objawami wrastających paznokci.
Problem dotyczy kobiet mężczyzn oraz małych dzieci.
U kobiet najczęstszą przyczyną wrastania paznokci jest noszenie ciasnego obuwia. Uciskana w bucie stopa reaguje zaginaniem paznokci ku dołowi, a brzegi wrastają w skórę okalającą palec. Problem dotyczy również panów, jednak u mężczyzn najczęstszą przyczyną wrastających paznokci jest ich niewłaściwe obcinanie.

Tamponada jest podstawowym zabiegiem na wrastanie płytki paznokciowej ze stanem ropnym zapalnym. Podczas zabiegu w wale okołopaznokciowym umieszcza się opatrunek nasączony preparatem o działaniu przeciwzapalnym. Dzięki temu pacjent odczuwa natychmiastową ulgę, a stan zapalny ulega podleczeniu. Tamponada jest stosowana zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci w celu przeciwdziałania wrastaniu paznokci.

czytaj dalej >>>

Proteza paznokcia „Unguisan”

UNGUISAN

Unguisan Classic jest pierwszą metodą rekonstrukcji paznokci (opatentowana w 1953). Została wynaleziona z myślą o terapeutycznym, medycznym zastosowaniu. Pozwala przywrócić wygląd oraz funkcjonalność nie tylko płytki paznokciowej, ale również całego narządu. Wykonana rekonstrukcja jest długotrwała. Sztuczny paznokieć utrzymuje się średnio przez 3-4 miesiące. Wygląd zrekonstruowanego paznokcia jest bardzo realistyczny (nawet bez lakieru do paznokci).

WSKAZANIA DO ZABIEGU

  • utrata płytki paznokcia w wyniku urazu
  • bruzdy na paznokciach
  • szponowatość paznokci
  • zanik płytki paznokciowej
  • choroby (łuszczyca)
  • defekty kosmetyczne

Przygotowanie do zabiegu:

  • Wymiana rekonstrukcji maksymalnie co 2 miesiace
  • Nienoszenie zbyt długiej rekonstrukcji

Zalecenia po zabiegu:

  • Odpowiednie opatrunki z substancjami aktywnymi
  • Wizyty kontrolne
  • Aplikacja tamponady lub klamry ortonyksyjnej

 

Z  oczyszczeniem deformacji płytki, usunięciem rekonstrukcji wykonanej w innym gabinecie +60zł

czytaj dalej >>>

Zabieg podologiczny

ZABIEG PODOLOGICZNY

Profesjonalny zabieg pielęgnacyjny stóp  proponowany jest przede wszystkim w celu profilaktyki schorzeń oraz ewentualnego wczesnego wykrycia i eliminacji patologicznych zmian na stopach. Polecany szczególnie dla diabetyków oraz osób, które zauważyły, że na stopach pojawiają się niepokojące zmiany w obrębie skóry lub paznokci. Polega on na odpowiednim skróceniu i opracowaniu płytek paznokciowych frezarką, oczyszczeniu okolicznych wałów paznokciowych, wygładzeniu naskórka na całej powierzchni skóry stóp oraz usunięciu miejsc z nadmiernym rogowaceniem. Zakończony jest aplikacją odpowiednich środków antyseptycznych, przeciwgrzybiczych, pielęgnacyjnych.
Podczas zabiegu stosowane są medycznie certyfikowane i uznane środki odkażające zapewniające bezpieczeństwo pracy, oraz w zależności od rodzaju skóry i problemu – indywidualnie dobierane produkty kosmetyczne.
Zakończeniem zabiegu jest wskazanie pacjentowi prawidłowych działań w domu oraz – w zależności od potrzeby – dobór odpowiednich ortez odciążających. Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją podologiczną. Obejmuje ona wywiad z pacjentem na temat obserwowanych dolegliwości, ogólnego stanu zdrowia i rozpoznanie zmian oraz proponowany sposób terapii.

Zabieg podologiczny polega na usunięciu zrogowaciałego naskórka z podeszwy stóp oraz opracowaniu zdrowych paznokci. Podczas zabiegu na życzenie wykonywany jest aromatyczny peeling, a także wmasowujemy krem, który wygładza i nawilża skórę, zapobiega nadmiernemu wydzielaniu potu i pozostawia stopy z długotrwałym uczuciem świeżości.

Zalecenia po zabiegu:

  • Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tygodni.
  • Stosowanie kremu nawilżającego, regenerującego 2x dziennie.
  • Nie używanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.


Na życzenie naszych klientów malujemy paznokcie lakierami O.P.I. (+20zł)

czytaj dalej >>>

Orteza indywidualna

ORTEZA INDYWIDUALNA

Jeżeli pacjent nie jest w stanie dobrać ortezy gotowej, podolog w RevitaMed wykona od początku do końca ortezę indywidualną. Celem założenia ortezy będzie:

  •  korekcja zniekształceń stóp
  • zmniejszenie ucisku
  • rozłożenie nieprawidłowych obciążeń w obrębie stopy
  • odseparowanie (np. palca od palca, odcisk międzypalcowy).

Ortezy są wykonane ze specjalnie przeznaczonych do tego mas silikonowych. Materiał jest bezpieczny, przebadany dermatologicznie i wyjątkowo trwały. W zależności od celu zabiegu podolog dobierze odpowiednią twardość masy.

czytaj dalej >>>

Opracowanie paznokci zdrowych

OPRACOWANIE PAZNOKCI ZDROWYCH

Podolog skróci lub wyrówna paznokcie do odpowiedniej długości, nada kształt, opracuje skórki oraz wały paznokciowe frezarką. Zastosuje przeznaczone do tego celu frezy i zastosuje nawilżające preparaty.

czytaj dalej >>>

Opracowanie paznokci zmienionych chorobowo

GRZYBICA PAZNOKCI

Grzybica paznokci to nic innego jak obecność grzybów.

Jest to bardzo powszechny stan głównie u osób dorosłych i starszych. Zaburzenie to powszechne jest u osób z zaburzeniami krążenia obwodowego, u diabetyków i palaczy, a także u osób z zaburzeniami układu odpornościowego.

Grzyby mogą wpływać na paznokcie rąk i stóp, jednak w obu przypadkach zarówno czynnik sprawczy, jak i sposób, w jaki manifestuje się grzybica, są różne. Na paznokciach u stóp występują głównie grzyby typu dermatofity, podczas gdy dłonie są dotknięte przez drożdże, takie jak Candida. Grzyby zwykle powodują zmiany koloru paznokcia, pogrubienie, złuszczenie, łatwość zrywania, a nawet zgniliznę paznokcia. Zasadniczo zmiany te występują bezobjawowo. W przypadku infekcji candida często wokół wału paznokciowego pojawia się stan zapalny, skóra zmienia kolor na czerwony, jest gorąca i pojawia się bolesność.

JEŚLI ZAUWAŻYSZ NIETYPOWE ZMIANY…

Obecność tych czynników pozwala rozpoznać infekcję tym mikroorganizmem. Infekcje te są zaraźliwe, dlatego ważne jest, aby unikać stosowania narzędzi, takich jak obcinacz do paznokci, pilniki do paznokci lub nożyczki na chorych paznokciach, a następnie na zdrowych. Ważne jest, aby paznokcie były suche i dobrze utrzymane.

W przypadku stóp ważne jest, aby upewnić się, że zarówno paznokcie, jak i przestrzenie między palcami są dobrze wysuszone po kąpieli. Należy używać skarpet bawełnianych, obuwie nie może być zbyt ciasne, aby stopa pozostała wentylowana. Pończochy powinny być zmieniane za każdym razem, gdy się zmoczą.

Innym ważnym środkiem zapobiegawczym jest unikanie chodzenia boso w łazienkach publicznych obiektów, takich jak siłownie i baseny. Po pojawieniu się urazu należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Ogólnie rzecz biorąc, leczenie grzybicy paznokci jest miejscowe, to znaczy, że przeprowadza się ją przy użyciu kremów, lakierów lub lotionów bezpośrednio na przygotowanym wcześniej paznokciu. Gdy skóra wokół niego jest zagrożona, lub w przypadku, gdy grzyb dotyka kilku paznokci, preferowane jest stosowanie leków doustnych, ponieważ uzyskuje się lepsze wyniki.

 

Przygotowanie do zabiegu:

  1. Min. 12h przed wizytą niemycie stóp.
  2. Nie stosowanie lakieru oraz zmywacza do paznokci przez 4 tyg. przed wizytą.
  3. Nie stosowanie maści, płynów, olejków o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych

Zalecenia po zabiegu:

  1. Oczyszczanie zmienionej płytki co 2 tygodnie.
  2. Odpowiednio dobrane preparaty lecznicze/pielęgnacyjne w zależności od problemu.
czytaj dalej >>>

Elektrokoagulacja brodawki wirusowej (kurzajki)/ włókniaków

BRODAWKI WIRUSOWE

Brodawki wirusowe są efektem zakażenia organizmu wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Te szorstkie, szarobrunatne i grudkowate narośle powodują znaczny dyskomfort i bolesność, a przy tym szpecą. W związku z tym, że nie powstał jeszcze skuteczny lek na wszystkie szczepy patogennego wirusa, schorzenie leczy się przez eliminację objawów skórnych.

USUWANIE BRODAWEK WIRUSOWYCH

Usuwanie brodawek wirusowych to nie tylko zabieg kosmetyczny, ale wymóg, gdyż zmiana ta nie jest zwykłym defektem estetycznym, lecz chorobą zakaźną. Usuwanie brodawek jest więc obligatoryjne, natomiast dobór metody leczenia – zależny od rodzaju obecnej na ciele kurzajki. Skuteczność tych zabiegów jest różna. Bywa, że kończy się na pojedynczej interwencji, niekiedy wymagana jest seria wizyt u specjalisty, innym razem – eliminacja jednej kurzajki mobilizuje pozostałe do samoistnego zaniku.

ELEKTROKOAGULACJA BRODAWEK HPV

Usuwanie brodawki następuje tu wskutek dotykania zmian elektrodą przewodzącą prąd wysokiej częstotliwości. Towarzysząca temu wysoka temperatura ścina białko, dochodzi do wypalenia kurzajki i zamknięcia naczynia krwionośnego. Pacjentom podaje się znieczulenie miejscowe.

Przygotowanie do zabiegu:

  • Badanie poziomu witaminy D3

Zalecenia po zabiegu:

  • Aplikacja punktowo jodyny 2x dziennie.
  • Suplementacja.
  • Nie chodzenie na boso.
  • Nie chodzenie na basen, saunę.
czytaj dalej >>>

Diagnostyka komputerowa stóp

DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA STÓP – SZCZECIN

KOMPUTEROWA DIAGNOSTYKA I BADANIE STÓP

Diagnozowanie patologii występujących w obrębie stóp staje się coraz częstszą procedurą. Rosnąca liczba gabinetów podologicznych, jak również ich popularność wiąże się ze wzrostem zainteresowania tą dziedziną medycyny oraz zwiększającym się zapotrzebowaniem na podobne usługi. W związku z tym pojawiają się coraz nowsze metody przeprowadzania badań diagnostycznych jak diagnostyka komputerowa stóp  oraz projektowania samych terapii dotyczącej dolegliwości w obrębie stóp. Nasz gabinet w mieście Szczecin oferuje w tej dziedzinie najnowocześniejsze rozwiązania.

NOWOCZESNA DIAGNOSTYKA STÓP

Wykorzystanie technologii komputerowej w diagnozowaniu schorzeń stóp wydaje się trafnym zabiegiem – z uwagi na ciągły rozwój technologiczny w wielu dziedzinach, różnorodne branże mają szansę czerpać z niego korzyści w postaci unowocześnionej aparatury. Ma to odniesienie również do podologii, w której nowoczesne urządzenia ułatwiają diagnozę i projektowanie efektywnej terapii. Taką pomoc uzyskasz w RevitaMed, który umiejscowiony został w malowniczym mieście Szczecin.

Diagnostyka komputerowa stóp opiera się na wykorzystaniu podobaroskopu, który służy do oceny nacisku stóp na podłoże, zarówno podczas stania, jak i chodu. Diagnostyka komputerowa stóp ma więc charakter statyczny oraz dynamiczny, umożliwiając pełen wgląd w ewentualne zaburzenia nacisku stóp u danego pacjenta.

Diagnostyka komputerowa stóp  stanowi dziedzinę badań diagnozujących, dzięki którym możliwa staje się precyzyjna wizualizacja obciążeń na stopach, ocena postawy pacjenta podczas stania i przemieszczania się – w tym także przetaczania stopy, ocena stabilometrii ciała – wyznaczenie środka ciężkości i analiza zachowania całego ciała w postawie stojącej i podczas aktywności.

ZASADNOŚĆ DIAGNOZOWANIA STÓP

Patologie występujące w obrębie stóp stanowią powód wielu dolegliwości, jak również dyskomfortu który obniża jakość codziennego funkcjonowania – ból podczas stania oraz chodu, jak również niejednokrotnie ból niezależny od aktywności pacjenta staje się głównym czynnikiem motywującym do zgłoszenia się po pomoc podologiczną. Nie bez znaczenia okazują się również aspekty estetyczne, które wpływają na decyzję o podjęciu działań leczniczych wobec stóp. Jeżeli już zapada decyzja o działaniu w tej kwestii, nasz gabinet RevitaMed, mieszczący się w mieście Szczecin oferuje wiele stosownych zabiegów.

indywidualne wkładki ortopedyczne

Diagnostyka komputerowa stóp wydaje się najlepszym sposobem na analizę i ocenę zaburzeń występujących u pacjenta oraz zaprojektowanie odpowiednich działań o charakterze terapeutycznym. Warto podkreślić duże znaczenie jakie ma diagnostyka komputerowa stóp w indywidualnym doborze wkładek ortopedycznych, wykorzystywanych do korygowania obciążeń i nacisku stóp.

Diagnostyka komputerowa stóp zalecana jest w przypadku występowania koślawości, szpotawości, płaskostopia, halluksów, stopy reumatycznej i cukrzycowej oraz wielu innych schorzeń pojawiających się w sferze stóp. Diagnostyka komputerowa stóp zapewnia niezbędne i dokładne wyniki, które znacząco wpływają na trafność doboru środków terapeutycznych oraz zapobiegawczych, jak również na efektywność ewentualnych działań rehabilitacyjnych. Należy zaznaczyć, że wspomniane działania diagnostyczne stają się zasadne również w odniesieniu do grup ryzyka (diabetyków, cukrzyków) oraz osób narażonych na nadmierne obciążenia stóp – wykonujących pracę stojącą, otyłych. Diagnostyka komputerowa stóp ma wtedy charakter profilaktyczny i zapobiegawczy.

czytaj dalej >>>

Badania laboratoryjne

BADANIE MYKOLOGICZNE I BAKTERIOLOGICZNE

Badanie mykologiczne wykonuje się celem potwierdzenia lub wykluczenia infekcji grzybiczej w obrębie stóp. Badanie mykologiczne umożliwia precyzyjną diagnostykę, zarówno w kierunku grzybicy paznokci, jak i grzybicy skóry między palcami. Wyniki badania mykologicznego pozwalają także dobrać odpowiedni lek do rodzaju grzyba, dzięki czemu proces leczenia grzybicy stóp ulega znacznemu skróceniu. Czasami jest to jedyna forma diagnostyki, która daje pewność właściwego rozpoznania schorzenia.

Wymaz bakteriologiczny zazwyczaj zaleca się w przypadku stanów zapalnych w obrębie wałów okołopaznokciowych oraz zakażenia bakteryjnego w obrębie skóry i płytki paznokciowej.

KIEDY WYKONUJEMY BADANIE I JAK WYGLĄDA

Pierwsze objawy grzybicy paznokci nie zawsze są zauważane przez pacjentów. Często mówi się, że „grzybica nie boli”. Zaniedbanie problemu skutkuje dalszym rozwojem grzybicy. Zaawansowane stadia schorzenia są z reguły trudne do wyleczenia. Nie zawsze też ogólnie stosowane leki pozostają w pełni skuteczne, zwłaszcza w przypadku rzadkich i nietypowych rodzajów grzybów. Trudne w leczeniu mogą okazać się m.in. infekcje grzybicze przywiezione do Polski z krajów tropikalnych. Aby jak najszybciej pozbyć się grzybicy, konieczne jest ukierunkowanie leczenia na konkretny rodzaj grzyba. Służy temu badanie mykologiczne. Pozwala ono rozróżnić zakażenie drożdżakami od zakażenia dermatofitami lub innymi odmianami grzybów oraz dobrać odpowiedni lek.

Aby wykonać badanie mikrobiologiczne, konieczne jest pobranie materiału w formie zeskrobin zakażonego grzybicą paznokcia lub zainfekowanej skóry. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Podolog dobiera specjalny skalpel i delikatnie ściera tkankę zainfekowaną grzybicą. Pobrany materiał zostaje umieszczony w jałowym pojemniku, a następnie wysłany do laboratorium. Po miesiącu hodowli (w przypadku badania mykologicznego) lub tygodnia (w przypadku badania bakteriologicznego), uzyskuje się wyniki. Wynik badania mykologicznego może uwzględniać również wykaz leków, na które badany rodzaj grzyba nie jest oporny. Umożliwia to precyzyjny dobór leku i podjęcie skutecznego leczenia grzybicy. Gdy nie wykryto obecności grzybów, badanie mykologiczne dla pewności powtarza się jeszcze minimum trzy razy.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Aby badanie mykologiczne było jak najbardziej wiarygodne, należy zastosować się do poniższych zaleceń:

  • minimum 12h przed wizytą niemycie stóp
  • na miesiąc przed planowanym badaniem należy odstawić wszystkie leki doustne, które miały za zadanie wyleczyć grzybicę
  • na 4 tygodnie przed badaniem mykologicznym należy zrezygnować ze stosowanych miejscowo lakierów, zmywaczy, a także kremów, maści, płynów, olejków o właściwościach przeciwbakteryjnych, antyseptycznych i przeciwgrzybiczych
  • nie obcinać paznokci zbyt krótko i głęboko

badanie bakteriologiczne:

  • Nie stosować preparatów przeciwbakteryjnych, antyseptycznych min. 12h przed badaniem
  • przynajmniej 7 dni skończonej antybiotykoterapii

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badań mikrobiologicznych. Badaniu może poddać się każda osoba z podejrzanymi zmianami na paznokciach czy skórze stóp. Badanie jest w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz dzieci.

czytaj dalej >>>
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.