?> ?>

Badania laboratoryjne

BADANIE MYKOLOGICZNE I BAKTERIOLOGICZNE

Badanie mykologiczne wykonuje się celem potwierdzenia lub wykluczenia infekcji grzybiczej w obrębie stóp. Badanie mykologiczne umożliwia precyzyjną diagnostykę, zarówno w kierunku grzybicy paznokci, jak i grzybicy skóry między palcami. Wyniki badania mykologicznego pozwalają także dobrać odpowiedni lek do rodzaju grzyba, dzięki czemu proces leczenia grzybicy stóp ulega znacznemu skróceniu. Czasami jest to jedyna forma diagnostyki, która daje pewność właściwego rozpoznania schorzenia.

Wymaz bakteriologiczny zazwyczaj zaleca się w przypadku stanów zapalnych w obrębie wałów okołopaznokciowych oraz zakażenia bakteryjnego w obrębie skóry i płytki paznokciowej.

KIEDY WYKONUJEMY BADANIE I JAK WYGLĄDA

Pierwsze objawy grzybicy paznokci nie zawsze są zauważane przez pacjentów. Często mówi się, że „grzybica nie boli”. Zaniedbanie problemu skutkuje dalszym rozwojem grzybicy. Zaawansowane stadia schorzenia są z reguły trudne do wyleczenia. Nie zawsze też ogólnie stosowane leki pozostają w pełni skuteczne, zwłaszcza w przypadku rzadkich i nietypowych rodzajów grzybów. Trudne w leczeniu mogą okazać się m.in. infekcje grzybicze przywiezione do Polski z krajów tropikalnych. Aby jak najszybciej pozbyć się grzybicy, konieczne jest ukierunkowanie leczenia na konkretny rodzaj grzyba. Służy temu badanie mykologiczne. Pozwala ono rozróżnić zakażenie drożdżakami od zakażenia dermatofitami lub innymi odmianami grzybów oraz dobrać odpowiedni lek.

Aby wykonać badanie mikrobiologiczne, konieczne jest pobranie materiału w formie zeskrobin zakażonego grzybicą paznokcia lub zainfekowanej skóry. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Podolog dobiera specjalny skalpel i delikatnie ściera tkankę zainfekowaną grzybicą. Pobrany materiał zostaje umieszczony w jałowym pojemniku, a następnie wysłany do laboratorium. Po miesiącu hodowli (w przypadku badania mykologicznego) lub tygodnia (w przypadku badania bakteriologicznego), uzyskuje się wyniki. Wynik badania mykologicznego może uwzględniać również wykaz leków, na które badany rodzaj grzyba nie jest oporny. Umożliwia to precyzyjny dobór leku i podjęcie skutecznego leczenia grzybicy. Gdy nie wykryto obecności grzybów, badanie mykologiczne dla pewności powtarza się jeszcze minimum trzy razy.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Aby badanie mykologiczne było jak najbardziej wiarygodne, należy zastosować się do poniższych zaleceń:

  • minimum 12h przed wizytą niemycie stóp
  • na miesiąc przed planowanym badaniem należy odstawić wszystkie leki doustne, które miały za zadanie wyleczyć grzybicę
  • na 4 tygodnie przed badaniem mykologicznym należy zrezygnować ze stosowanych miejscowo lakierów, zmywaczy, a także kremów, maści, płynów, olejków o właściwościach przeciwbakteryjnych, antyseptycznych i przeciwgrzybiczych
  • nie obcinać paznokci zbyt krótko i głęboko

badanie bakteriologiczne:

  • Nie stosować preparatów przeciwbakteryjnych, antyseptycznych min. 12h przed badaniem
  • przynajmniej 7 dni skończonej antybiotykoterapii

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badań mikrobiologicznych. Badaniu może poddać się każda osoba z podejrzanymi zmianami na paznokciach czy skórze stóp. Badanie jest w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz dzieci.

Wybierz zabieg

badanie bakteriologiczne

6015 minut

badanie mykologiczne

w kierunku grzybicy

8020 minut

Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.