?> ?>

Zmiany skórne: modzele, odciski, rozpadliny

 • Stopy

7515 minut

Zarezerwuj

O ZABIEGU

Odciski to dość często pojawiający się problem. Niemal każda osoba miała z nimi do czynienia. Najczęściej powstają na skutek tarcia i trwałego ucisku. Wiele osób je bagatelizuje, przy czym tego typu podejście może prowadzić do bólu, wywoływać dyskomfort, a z czasem i stan zapalny. Wizyta u specjalisty oraz usuwanie odcisków wydaje się być wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem.

Odcisk potocznie zwany też nagniotkiem, jest skupiskiem martwych, zrogowaciałych komórek naskórka o żółtawym odcieniu. Główne miejsca występowania odcisków to przestrzeń pomiędzy palcami, śródstopie, okolice wału paznokciowego, a także miejsca pod płytką paznokcia. Pojawiające się wybrzuszenie, przybiera formę stożkowatego rdzenia, który z upływem czasu zagłębia się w skórę wywołując ból.  Może on być silny, piekący i sprawiać spore trudności przy chodzeniu.

Usuwanie odcisków polega na ich wycięciu przy użyciu skalpela, podolog może także użyć dłuta lub frezu w celu ich usunięcia. Nasz gabinet RevitaMed, mieszczący się w mieście Szczecin skupia wyłącznie najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Zapewniamy profesjonalną pomoc oraz szerokie zaplecze medyczne. Wykorzystujemy wyłącznie najnowsze rozwiązania, a do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie.

Modzele natomiast, to nadmiernie zrogowaciałe obszary komórek skóry zlokalizowane w punktach stresu (ucisku), najczęściej w obrębie śródstopia. Stanowią reakcję obronną komórek skóry na opadanie główek kości śródstopia (płaskostopie poprzeczne). Często usuwane chirurgicznie (wycięcie) lub dermatologicznie (krioterapia), co nie tylko nie eliminuje problemu, ale skutkuje powstaniem bolesnej blizny i wielotygodniowym gojeniem.

PAMIĘTAJ…

Jeśli zauważysz zmianę na stopie sprawiającą ból podczas chodzenia nie zwlekaj! Zgłoś się do podologa. Niezmiernie ważna jest ocena skóry i prawidłowa diagnoza. Specjalistyczne usuwanie pęknięć na piętach, modzeli i odcisków jest w wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem. Wymaga to jednak uprzedniej konsultacji. Podolog potrafi rozpoznać czy ma do czynienia z odciskiem czy brodawką wirusową, co jest wielokrotnie mylone przez ludzi, którzy na własną rękę i domowymi sposobami próbują pozbyć się problemu. Niestety nie tędy droga. Stosowanie różnego rodzaju plastrów, płynów lub maści na odciski niejednokrotnie powoduje powiększenie lub  rozsiewanie brodawek, a nie usuwanie odcisków.

Co jest przyczyną powstawania hiperkeratoz, w tym odcisków i jak im zapobiegać?

 • ciasne, niewłaściwe obuwie
 • deformacje kostne
 • zaburzenia biomechaniki stopy
 • zapobiegaj: ortezami, dopasowanym obuwiem i regularną pielęgnacją stóp

JEŚLI JUŻ SIĘ POJAWIŁY…

Jeżeli zmiany hiperkeratotyczne, w tym uporczywy odcisk są na tyle duże i uporczywe, że ciężko z nimi funkcjonować to mogą takie zmiany zostać zakwalifikowane do usunięcia. Wówczas wskazanym jest udać się do właściwego specjalisty. Takiego znajdziecie w mieście Szczecin, gdzie funkcjonuje nasz gabinet. Usuwanie odcisków w RevitaMed odbywa się bezboleśnie dłutem podologicznym, skalpelem lub odpowiednio dobranym frezem oraz stosując specjalne opatrunki odciążające. Właściwie przeprowadzony zabieg ogranicza powtórne powstawanie odcisków i pozwala cieszyć się zdrowymi stopami.

Odciski najczęściej powstają na skutek tarcia i trwałego ucisku. Odcisk jest skupiskiem martwych, zrogowaciałych komórek naskórka. Główne miejsca występowania odcisków to przestrzeń pomiędzy palcami, śródstopie, okolice wału paznokciowego, a także miejsca pod płytką paznokcia. Mogą sprawiać silny, piekący ból nasilający się podczas chodzenia. Usuwanie odcisków polega na ich wycięciu przy użyciu skalpela, podolog może także użyć dłuta lub frezu w celu ich usunięcia.

 

Zalecenia po zabiegu usuwania modzeli:

 • Regularne wizyty w gabinecie co 4-6 tyg.
 • Stosowanie kremu nawilżającego i regenerującego 2x dziennie.
 • Wizyta u fizjoterapeuty – badanie stóp i indywidualne wkładki ortopedyczne.
 • Nie stosowanie tarek, pumeksów, skarpetek złuszczających.

Zalecenia po zabiegu usuwania odcisków:

 • W zależności od miejsca występowania odpowiednie odciążenie, preparaty regeneracyjne.
 • W przypadku zaburzeń biomechanicznych – badanie stóp u fizjoterapeuty i wkładki indywidualne.
 • Zmiana obuwia – nie noszenie wąskiego obuwia (np: baleriny) oraz na obcasie.

Zarezerwuj zabieg

Zmiany skórne: modzele, odciski, rozpadliny

7515 minut

Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.